top of page

British Shorthair

IRK STANDARTLARI SHOW PUANLAMA

genel şekli, burun, çene ve dişlerin oturma pozisyonu ( alt sivri dişler üst sivri dişlerin arasında konumlanmış kalmalı , simetrinin yamuk olması oturuş şekli hatalı olamamalı. 6. aydan sonra süt dişleri döküldükten sonra kalıcı dişler tam standartı gösterir , alın eğimi kafa üst yapısı ile birlikte yuvarlatılmış şekildedir, çene tam oturmalıdır, kulaklar başın her iki yanında ve öne doğru olmalıdır, küçük kulaklar her daim makbuldur, gözler yuvarlak iki göz arası çok açık olmamalıdır. nede yakın , ağız gülümseyen şekilde ve yanak petleri belirgindir.

  30

 

BAŞ 

British SHorthair kedilerde bazı kürk renginde gözlerin rengi bağlantılı olmalıdır. Blue & Lilac & Çukulata vb solid yani düz renklerde göz rengi sarı ve kehribar arasında kabul edilir. Ne kadar koyu kehribara yakın bir göz rengi varsa kedinizin her zaman için makbuldür. Blue renkli bir kedide yeşil mavi göz rengi kabul edilmez . Farklı renklerde beyaz color point vb renklerde göz renk çeşitliliği mavi , yeşil yada farklı göz renkleri vb. kabul edilir. Göz şekil iri genelde yuvarlak makbul olmakla birlikte farklı hafif çekik gözlerde görülebilir.

      10

 

GÖZLER

 

VÜCUT

şekil, boyut, kemik yapısı, bacak ve pençeleri şekli, kuyruk ve uzunluğu 

British Shorthair kedilerde göğüs kafesi belirgin şekilde geniştir. Kaslı bir vücut yapısı vardır. Genelde üstten bakıldığında dikdörtgen şekli andırır. Kafa iri ve ona orantılı gövde üstten bakıldığında aynı genişlikte görünür. 

Bacaklar ve pençeler iri ve kalındır. Kuyruk esnek ve kısa olmamalıdır. Özellikle color point kedilerde kuyruk boğumlarında sorun görülebilir. Minik kıvrılma şeklinde bozukluklar genetiktir. Bu şekilde kuyruk sorunlu kedilerin üretilmemesi gerekmektedir. Bu renk ve desenle  alakalı sıklıkla görülen  genetik bir problemdir

      20

renk, işaretler ve desen, devrilme ve patchingy

Renk kabul edilir renkler ve desenlerde olmalı. Kürk yoğunluğu sıkı, gür, peluş kürkler her zaman için makbuldur. Özellikle kısa tüylü kedilerde kürkün uzunluğu çok önemlidir. Kısa tüylü bir British Shorthair kedide tüyler hafif uzunluk kabul edilemez ve olumsuz bir özelliktir. Birçok değerlendirme incelikleri vardır. Burda bunların hepsini anlatmamız imkansız :)

 

KÜRK 

      20

 

DURUM 

       5

      15

 

 

 

Kondüsyon kedinin genel durumu kilo , davranış özellikleri ve ilgili aktif olması

bottom of page