top of page
British Shorthair & İngiliz Kedisi ~ŞANS~

ŞANS British Shorthair cinsi safkan dişi bir kedi. 1 yaşında ve evin tek süslüsü :) British shorthair kediler yükseği pek sevmeyen, evde sakin mizaçları ile sahibini hiç üzmeyen kedilerdir.

Şansta çok uslu bir kedidir. Mutfak tezgahı yada koltuklar üzerinde gezmeyi hiç sevmez.

Evdeki mobilyaları yada döşemeleri tırmalama huyu asla olmayan British shorthair cins kediler için uzayan tırnaklarını kesmek gerekmeyip, çözümü eski bir halınızı evinizin kuytu bir köşesine koyup, 1 2 kez tırmalama sesi çıkartın, o tırnakları uzadığında muhakkak o köşeye geçip tırmalayarak, uzayan tırnaklarını törpüleyecek ve evdeki döşemelere asla dokunmayacaktır.

Kucakta sevilmeyi pek tercih etmezler, yakınınıza bir yere genelde ayaklarınıza yakın bir yere gelerek kendini hopppp yere yanlamasına atacak ve göbişini siz okşayana kadar , cilveler yapacaktır. ŞAns bu yüzden incecik annesi yüzünden birçok kez ezilme tehlikesi atlattı :)

Eve gelen misafirlerinizi asla rahatsız etmezler. Tanımadıkları kişiye kolay kolay yaklaşmazlar. Ama dişileri erkek misafirlerin ayak kokusunu koklamadan rahat edemezler. :) Kediler nedense ayakkabı koklamayı pek seviyorlar.

Şans kuru ve hazır mama yerine evdeki yemeklerden yemeye bayılır. En sevdikleri tavuk eti, balık, peynir, sosis, süt,yoğurt, mercimek nedense. ŞANS birde pizza içli gözlemeye bayılıyor :) Nedense insansı bir iştahı var. Sağlıklı beslenmesi için sadece kuru yada yaş kedi mamaları değil, bizlerin yediği herşeyden kendisine ikram ediyoruz. :) Etmesekte zaten masa başında verene kadar dizlerime uzanıyor.

Bu arada dondurmayı unutmayalım. Resmen cilveden napçağını şaşırıyor. Diğer cins kedilerden çok çok daha sakin ve kibar mizacıyla o benim gönlümün prensesi.

Kendisi günlük 10 dakika güneş banyosuna bayılır. Bu onun kemik gelişimi için gerekli olan D Vitaminini en doğal yoldan karşılaması için keyifli bir yoldur.

Yemek kabları muhakkak hergün steril edilir ve suyu günde birkaç kez tazelenir. Sanırım onu buna ben alıştırdım :)

Yanımızda yatmayı pek sevmez. Ama odadan dışarıda çıkmaz :) Salondaki yatağı hariç, taşıma sepetini yumuşak bir yatak haline getirdik :)

Ben ne kadar kıskansamda :) bir tek beni sevsin istesemde, o eşime aşırı düşkün. Kapı tıkırtısını duyduğu gibi hemen kulaklar dik , koşar kapının önüne hooop yan yatar ve bayılmış numarası gibi yapar. Mahsustan bazen eşim ellemez, ellerini yıkamaya gider o banyonun önünde yine aynı numara :) Taki kendini okşatana kadar, birazda göbişten sevilene kadar.

O cidden harika bir kedidir. Neşe kaynağımız. Sudan her kedi gibi korkar. Ama onu tek başıma yıkarken asla bir miyav bile demez. Diğer cinslerde cidden zorlanırsınız. Ben bahçede otururken camın önünden görüş mesafesinden beni asla çıkarmaz.

Ya ben gerçekten onu çok seviyorummmm. Hertürlü değişikliğe asla karşı koymaz, uysallıkta evde onu kimse geçemez. En sevdiği şey evdeki sineklere aman vermemektir. Sinek sesi değilde onun sesinden evde sinek olduğunu anlıyorum. Bahçeden içeri giren arılara bazen acıyorum :(

Şimdiye kadar asla bir tırmığı bile olmadı. Bebeğim benim o gerçek bir LADY. Biritish Shorthair Cinsi kedilerin en asili.

Yazıyı 8 yıl önce yazmışım :) Kaynakçam: http://britishfold.blogcu.com/british-shorthair-ingiliz-kedisi-sans/8139115

bottom of page