top of page

Scottish Fold Irkının Tarihi & Tarihçesi

 

Scottish Fold Irkının Tarihi & Tarihçesi

Kaynak ve link -> http://britishfold.blogspot.com

İlk Scottish Fold olan Susie: 1961 yılında Iskoçya'nın Tayside bölgesinde (Dundee'nin kuzeybatısı) çiftçi bir aile olan William ve Mary Ross tarafından McCrae'nin Coupar Angus kasabasının yakınındaki çiftliklerinde keşfedildi.

Susie, ilk beyaz dişi Scottish Fold Shorthair.

1963 yılında William ve Mary Ross çifti, Susie’den Snooks adında beyaz dişi bir yavrunun doğumuyla yeni bir ırk oluşmuştur. 1970’ler Mary ve William Ross çifti.

 

William ve Mary Ross çifti,
scottishfold-kedi-il-yavrular-ingilterede.jpg

scottishfold-kedi-il-yavrular-ingilterede.jpg

İlk Scottish Fold Yavrular

İlk Scottish Fold Yavrular

17 Ağustos 1964 yılında dünyaya gelen Snowball adındaki kıvrık kulaklı beyaz erkek, kızıl bir tekir ile çiftleşen Snooks’un ilk dünyaya getirdiği yavrusuydu.

scottish-fold-ilk-yavrular-ingiliz-ingiltere.jpg

scottish-fold-ilk-yavrular-ingiliz-ingiltere.jpg

17 Ağustos 1964 yılında dünyaya gelen Snowball adındaki kıvrık kulaklı beyaz erkek, kızıl bir tekir ile çiftleşen

Snooks’un ilk dünyaya getirdiği yavrusuydu.

15 Mayıs 1966 yılında beyaz bir british shorthair olan Lady May ile çiftleştiren Snowball’un , beş adet kıvrık kulaklı yavrusu doğdu.

Denisla Panda ve Denisla Snowdrift.

Snooks’un ikinci çiftleştirilmesi Ryelands Regal Gent adında mavi dişi bir british shorthair ile oldu. 25 Haziran 1969 yılında bu batımdan doğan kıvrık kulaklı iki yavru doğdu. Mavi-beyaz erkek; Denisla Hector ve mavi-beyaz dişi tekir; Denisla Hester of Mini.

1966 yılında Ross’ların üretim çiftliği GCCF (Governing Council of The Cat Fancy)’e kaydoluyorlar. Üretim çiftliklerinin ismini evlerinin yakınında olan Den ve Isla nehirlerinden esinlenerek Denısla koyuyorlar. Bu yeni ırka Lop-eared(sarkık kulaklı) tavşanlardan dolayı Lops adını verdiler. Fakat 1966 yılında ırkın ismi Scottish Foldolarak değiştirildi. 1967 yılında Ross’lar ayrıca genetisyen Pat Turner ile görüştüler.Ilk batımlar arasında uzun tüylü Scottish Fold ’lar doğmuştu, çünkü birçok british shorthair üreme programının sonucunda uzun tüylü(longhair)British’ler elde edilmişti.

Yukarıdaki resimde solda olan Denisla Morag, ama ortadaki uzun tüylü kıvrık kulağa dikkat edin. 1971 yılında GCCF bir hata yaparak, Scottish Fold ’ların kulak hastalıklarına ve kulak uyuzuna daha meyilli olduğunu düşünüp kayıtlarını dondurmuştur. Aslında Scottish Fold ’ların kulak hastalıklarına diğer ırklardan daha meyilli oldukları bile söylenemez.

1970 yılında, british shorthair üreticilerinin, british shorthair ırkının Scottish Fold üretim programında kullanılmasının british shorthair ırkının bozulmasına sebebiyet verebileceğini düşünmesi Ingiltere’de Scottish Fold üretiminde problem yaşamaya başlamasına sebep olmuştur. Denisla Joey, Denisla Judy ve Denisla Hester of Mini adındaki 3 Scottish Fold , Massachussetts/Newtonville’de bulunan Carnivore Genetik Araştırma Merkezi’ndeki Ph.D Neill Todd’a gönderildiler. Ama kısa zamanda bu ırka olan ilgisini kaybetti ve 1971 yılında Denisla Hester adındaki kediyi Pennysylvania’nın güneydoğusunda Scottish Fold  ırkı hakkında Cat Fanciers Association Yıllığı’nda bulunan bir makale okuduktan sonra bu ırka ilgi duyan Sally Wolfe Peters adındaki bir Manx üreticisine verdi.1972’de Peter, Denisla Hester’ı siyah,erkek bir Exotic Shorthair ile çiftleştirdi. Bu birleşmeden mavi erkek bir Scottish Fold shorthair : Wyola Jed Callant doğdu ve bu yavru Amerika’daki Scottish Fold başlangıcının temsilcisi oldu.

Denisla Hester of Mini,dişi mavi-beyaz tekir shorthair.

Scottish Fold ’lar 1973 yılında ACA (American Cat Association) VE ACFA( American Cat Fanciers association)’ya , 1974 yılında ise CFA(Cat Fanciers' Association)’ya kayıt olmuştur.

1978 yılında Scottish Fold Shorthair ( kısa tüylü) CFA tarafından düzenlenen şampiyonada tanınmıştır.

1986 yılında Scottish Fold Longhair ( uzun üylü )TICA tarafından şampiyonaya kabul edilmiş ve 1993 yılında Longhair Fold CFA tarafından şampiyonaya kabul edilmiştir.

bottom of page