top of page

Highland Fold & Highland Straight

Highland Fold & Straight Kediler Scottish Fold olarak tanınan kıvrık & Yatık kulaklı kedilerin uzun tüylü olanlarına verilen özel bir addır.

Aynı zamanda uzun tüylü British Shorthair kedilerde Highland British olarak adlandırılır. 

Highland Fold özellikleri

Highland & Scottish Fold ( Kırık Kulaklılar ) ve Straight ( Dik Kulaklılar ) kediler orta boyutlu kedilerdir, ancak göze çarpan en önemli özellikleri yuvarlak kafa yapısı ve büyük yuvarlak gözlere sahipliği olarak bilinir.

Highland Fold kedilerin öne eğik kulakları, ona tüylü şirin bir baykuşun görüntüsünü verir. 

Highland Fold tüy uzunluğu & yapısı

Scottish Fold Kediler dendiğinde akla gelen genelde kısa tüylüler olmakla birlikte,  kürkleri kısa veya uzun tüylü olabilir. Longhair & Uzun Tüylü çeşidi Highland Fold olarak bilinir. İngiliz Kedilerinde de uzun tüylü olanlarına Hİghland British adı verilir.

Highland Fold & Straight safkan Scottish Fold & Straight mıdır ?

Highland Fold kedilerde Safkan Fold kedilerdir .  Dik kulaklıları Highland Straight olarak adlandırılır. İskoçyanın kuzey ve batısındaki dağlık Bölgesinde görülen bu uzun tüylü kırık kulaklı kediler Scottish Fold Longhair olarak ve özellikle yaşadıkları bölgeden isim esinlenilerek Highland Fold olarak adlandırılmaktadır .  1980 yılında GCCF tarafından ayrı bir ırk olarak tanındı. Hava şartlarına göre onları daha korunaklı tutacak uzun ve peluş kürklerini geliştiren Scottish Fold kedilerin doğaya uyumlarını da yansıtmaktadır. Çok çok özel kedilerdir. Kürkleri bir persian kedisinden farklı olarak daha güçlü ve bakımı kolay bir yapıya sahiptir. Dünyada en gösterişli kediler sınıfındadır. Yarışmalarda izleyicilerin büyük hayranlığını kazanmaktadırlar. Ülkemizde özellikle golden Highland Fold & Highland Straight kediler çok nadirdir. 

Highland Fold kedilerin karakteri ?

Highland Fold & Highland Straight ve aynı zamanda Scottish Fold & Straight kediler, insanların etrafında olmaktan hoşlanan tatlı, sakin karakterli psikolojisi insan odaklı eğlenceli kedilerdir. Birçok farklı ortama uyum sağlamakta üstün özellikleri olup , çocuklar, diğer kediler ve arkadaş canlısı köpeklerle iyi geçinirler. 

Oynamayı severler ve evindeki insanları takip ederler ve sahiplerine bağlanırlar. Highland Fold & Highland Straight  yada Scottish Fold bir kediniz olduğunda asla yalnız değilsinizdir. Konuşkan bir cins olmayan İskoç Kedileri ses çıkardığında, yumuşak, küçük bir ses ile sizin kalbinizi çalmakta ustadırlar.

Safkan Highland Fold kedi nasıl anlaşılır ?

Highland Fold & Highland Straight kedilerin safkan olup olmadığını anlamak için en önemli veri tip olarak sıralayabiliriz.

Scottish kedilerde safkan olup olmadığını nasıl anlarım diyoranız tip değerlendirmesi için Lütfen BAKINIZ 

Safkan Highland & Scottish fold önemli : Yuvarlak hatlı vücut ile orta boyutlu bir kedidir. Kafa büyük ve burun geniş ve üstten burun başlangıcı ile burun ucunu hayal edin hafif gagamsı kıvrımlıdır. Elmacık kemikleri geniş tombiş yanaklarla burun kısadır ve öne çıkık olmamalıdır . Alın burun birleşiminde en az bir durak mevcuttur yani eğim diyebiliriz. Kulaklar yuvarlak uçlu küçük orta boyludur; kırık kulaklılarda kulak fold tipi , uçlarının aşağı ve ileri doğru oturmasıyla sonuçlanır. Tek kat kulaklar normal kulak tipine gevşek bir şekilde yaklaşırlar, giderek daha sıkı bir şekilde katlanmış kulaklara çift kat ve üç kat kat denir ; Kulak yapışıklığı safkanlıkta bir kıstas değildir. Tek kıvrım 2 yada 3 hepsi safkan folddur. Kulak kıvrımı genetik olarak fold genin vurumu ile ilişkilidir. Çok yapışık olmaması sağlık konusunda hatta bir avantajdır. Kıkırdak dokuda değişimin daha hafif geçişini gösterir. Safkan Fold bir kedide yüz bebek şirinliğindedir. Sivri yüzler standart olarak çıkık sivri burun, uzun burun şekli , burunda hafif eğimin olmaması daha ziyade ırk olmayan kedilere benzeyen yüz her ne kadar kulak kıvrılsa da yada uzun tüylü olsa da ideal kabul edilmez ve maalesef bilinsiz üreticilerin ırk olmayan kedilerlede foldu eşleştirmeleri sonucunda bozulmuş tiplerdir. FOld kedilerde en önemli şey tiptir. Tip yüzdeki göz , burun , kulak , yanak ve dudak petlerinin doğru konumlanmış ve yuvarlak hatlar ile doğru şekilde olması demektir. Kedi genel yüz bütününe baktığınızda gözler yuvarlak ve iri ; 2 göz arası 1 göz kadar aralıklı. Burun uzun olmayan dudak petleri belirgin olmalıdır.  

ÖNEMLİ !!!

Üzülerek görmekteyiz ki ülkemizde denetimsiz evcil kedi satışı sebebiyle merdiven altı tabir edilen bilinçsiz üreticiler ciddi sayıda çoğalmış ve bilinçsizce üretip baktıkları kedileri fahiş fiyatlarla evcil cins ırk kedi satışı sitelerinden fahiş fiyatlara satmaktadırlar. Kanunen internet üzerinden kedi satışının bir suç olduğu ülkemizde internette birçok kişi kedi satın alıcam derken aynı zamanda dolandırılmaktadır.  Belli kişilere ait olmayan ve denetimin olmadığı bu sitelerde birçok dolandırıcı yada merdiven altı üretim yapan yada yurtdışından kedi getirip satan kişiler kolaylıkla ailelere ulaşmaktadır.

Üretici ve satış yapan kişiler ırklar hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin çoğunluğundan oluşmaktadır.  Bilinçli üretim için herşeyden önemli olan kedi sever olmak gerektiğidir. Kediler yaşam hakları ihlal edilmeden özgür evlerde yaşabilmeli ve asla ve asla kafeslere tıkılmadan sevgi ile bakılmalıdır. Ancak dernek çalışmalarımızda görmekteyiz ki ülkemizde kedi üretimi kabus şekline gelmiştir. Evlerde kimseye gösterilmeyen odalarda üst üste kafesler içerisinde bir ömür boyunca kuluçka makinesine çevrilmiş kediler en kötü şartlarda sürekli doğurtulmakta ve genelde kediler o kafesten sizin evinize gelmektedir. Bazı üreticilerin övünerek 30 50 damızlık kedileri olduğunu paylaşmalarını büyük korku ile izlemekteyiz. Dernek çalışmalarımız sebebiyle hergün onlarca dolandırılan ve kötü şartlarda kedi bakanların ihbarları gelmektedir. Derneğimiz üyesi olması durumunda kişilerin tüm ilişikleri derneğimiz ile kesmekteyiz. Ancak ülkemizde bundan ötesi maalesef bir yaptırım olmamaktadır. Derneğimizden attığımızda bir başka derneğe geçerek prestij sağlamaya çalışıyorlar. Ancak bizim derneğimizde asla ve asla kedi yaşam hakları ve konforu suistimal edilemez ve asla kediler kuluçka makinesine çevrilemez. Bu sebeplede çalışmalarımızdan gurur duymaktayız. 

Kedi Sevmeyen ama para sever dediğimiz  tip üreticiler, Genelde herhangi gerçek bir mesleği olmayan yada tüm geçimini kedi üretip satmayla sağlayan bu kişiler ciddi bir hayvan hakları ihlali yapmaktadırlar. Maalesef ilan sitelerinde ilanlari ilede bilinçsizce eşleştirip doğurttukları yavruları kedi satın almak isteyenlere de satmaları oldukça kolay. Bu sebeple satan kişiler kadar bunları alan kişilerde kedilerin sömürülmesine katkıda bulunmuş olmaktadırlar. Lütfen gerçekten kedileri seviyorsanız muhakkak güvenilir ailelerden görerek kedinizi alınız. 3 oda 1 salon diyelim bir evde 9 10 kedi bunlar doğurduğunda 50 60 kedi özgür bir ortamda asla bakılamaz. Bazı üreticilerin 40 50 damızlık kedisi olduğunu ihbarları gelmektedir. İnsan hayal bile edemiyor. 

40 50 üreyen damızlık kedim var ama ben çok iyi bakıyorum dİyenlere de LÜTFEN İNANMAYIN.

Hiçbir şekilde 40 50 kedi bir ortamda mutlu bir şekilde bir arada yaşayamazlar. Bu onlara eziyettir !!! Yavru sahipleneceğiniz aile ile muhakkak yakın iletişim halinde olunuz. İnternette copy paste bilgilerle doldurulmuş onlarca uydurmaca web sayfaları bulunmaktadır. Ünvanları sorgulandığında yada var olmayan çiftlikleri Tarım Köy İŞleri Bakanlığından araştırdığınızda tamamen hayal ürünü sitelerle karşılaştığınızı sizlerde tecrübe edebilirsiniz.

Kedi Sahiplenirken Dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili farklı yazılarımız için lütfen OKUYUNUZ

Türkiye'de kedi üretim çiftliği var mı ?

TÜrkiye'de heryıl yüzlerce kişi evcil ırk kedi satış sitelerindeki ' kedi üretim çiftliğinden ' diye yazan ilanlardan kedi satın alırken ciddi rakkamları kapora yada kedi ücreti diye yatırarak  dolandırılmaktadır. Türkiye'de bildiğimiz kedi üretim çiftliği yasal olarak yok. Özelliklede sadece kedi üreten çiftlik yok. 1 köpek çiftliği kedi üretim izni de olduğunu söylemekte ancak çiftlik alanından görüntüler maalesef bulunmamakta. Nette yaptığımız araştırmada ise kedi çiftliği diye web sayfaları bile açıldığını görmekteyiz. Web sayfası kurmak oldukça basit bir işlem. Web sayfaları bir güvence değil herkesin yapabileceği basit sayfalardır. Bu sebeple web sayfasındaki içerikleri yazan kişlerin kimliklerini lütfen netten sorgulayınız.  En önemlisi hangi ile dedi diyelim kişi Kütahya mı ? Kütahya Tarım Köy İşleri Müdürlüğü telefonunu netten bulduğunuzda ve telefon açtığınızda size direkt bilgi vereceklerdir. 

Yine çok lüks villalar kiralayıp hiçbir geliri olmayan kişiler sahte mesleklere sahip olduklarını ve bu işi hobi olarak yaptıklarını söyleyerek  kendilerine güven kazanmaya çalışarak 30 -40 damızlık kedi ile üretim yapmakta ve birçok mantar yada genetik hastalıklı kedileri üreterek geçim kapısı haline getirmektedirler. Maalesef diliyorum ki devletimiz bu üretim işini bir kanuni yaptırımla gerçekten doğru şekilde yapılmasını mümkün kılar. Olan kedilere oluyor. 

Lütfen kedi alacağınız kişileri iyice araştırıp gerçekten kedi seven ailelerden sahiplenin. Bizi kediler bakımı ve kediler ile ilgili güvenilir üreticiler kedi uzmanları kimlerdir vb her konuda çekinmeden arayın 05074664209  

Uzun Tüylü Fold Kedimi ne sıklıkta taramalıyım ?

Ceketini parlak ve sağlıklı tutmak için Highland Fold & Highland Straight  olarak isimlendirilen ve ırka özel uzun kürklülerini ise haftada bir kez taramanız en uygunudur.

Highland Fold ve Highland Straight kediler Fold Kediler ailesinin en gösterişli KRALİYET KEDİLERİ olarak bilinirler. Muhteşem dolgun ve ipeksi kürkleri ile güçlü bir aslan izlenimi yansıtırken Golden Highland Fold & Straight kediler ve altın renkle bütünleşen zümrüt yeşili gözleri ile de gök kuşağının eşsiz renk skalası ile evinizde görsel büyük bir zenginlik ve keyifle onu saatlerce izleyebileceğiniz bir görüntü sergiler. 

Kedimi yıkamalı mıyım ?

Highland Fold & Highland Straight kediler gerekli durumda yıkanabilirler. Haftalık düzenli tüylerini taramanız durumunda tüylerinin bakımını yıkamaya gerek kalmaksızın sağlıklı yapısını koruyabilirsiniz. Şimdi size gerçek grooming ile ilgili bazı minik ipuçları ve bakım önerileri vermek istiyorum.

Genelde nette abartılı yada ciddi anlamda tecrübesiz kişilerin sayfa sayfa yazılarına denk geleceksiniz. Herhangi profesyonel bir eğitimi olmayan ve bilgilerini geliştirmeyi maalesef özen göstermeyen kişilerin tuhaf popülarist yaklaşımları sonucu birçok aile kedilerini belli bir zaman sonrasında traş ettirmek zorunda kalmaktadır. Uzun tüylü bir kediniz var ve zamanınız az ancak asla haftada bir kez kedilere özel tarakla taramayı ihmal etmemelisiniz. En fazla 10 dakikalık bir bakımla tüylü baykuşunuz evinizde neşe ile dolaşacaktır. En doğru tarak metal olup bir kısmı aralıklı diğer kısmı sık dişlere sahiptir. Kesinlikle uzun tüylü kediler için bu taraklardan öneririz. Kediniz size ilk geldiği andan itibaren onu yıkamayada alıştırabilirsiniz. Ancak yıkama durumunuzda ortam sıcak ve onu ürkütmeyecek şekilde basınca sahip su ile olmalıdır. Yıkama ortamının gürültüsüz ve sizin onu telkin amaçlı sakin tonlamalı sesiniz ona bu alışkanlığı vermek için çok çok önemlidir. Tarama işleminiz seyrek dişli kısımla kurutmadan önce taranmalıdır. Kurutma işlemi için önerimiz sıcak bir odada banyo sonrası havlular ile tamamen suyunu almak nemli hale geldiğinde sıcak odasında 1 gece bekletmek olacaktır. YÜksek sese sahip fön makineleri onları strese sokacaktır. Olaki fön makinesi ile kurutmayı istediniz. Lütfen ısı ılık olsun. Ben yıllardır yıkadıktan sonra genelde sıcak odada bir gece geçirerek hiçbir sorun yaşamadan bakımını yapıyorum. 

Kedimi yıkamadan nasıl temizleyebilirim ?

Çok gerekmedikçe kedinizi yıkama önerisinde bulunamayacağım. Ancak highland bir kediniz varsa düzenli taramak çok ama çok önemlidir. İnternette ülkemizde yıkanmaya gerek kalmadan kedinizin miss gibi kokmasını ve kıtıklaşmayı önlemek isterseniz önerebileceğimiz bakım ürününden almanızı tavsiye edeceğim. Kedinizi taramadan önce nemlendirene değin tüyleri ters yöne kaldırıp spreyi sıkınız. Sonrasında tüyler sırttan karına doğru ensenden kuyruğa baş üstünden gıdıya kalça üstünden kuyruk ucuna doğru tamalısınız. Asla ve asla tüyler terse taranmamalıdır. Kuru şampuan denen pudralar normalde tüylere dökülmemelidir. Dİyelimki kulak arkası genellikle yağlanır yağlanma oldu. Bir ıslak mendille  üst kısmından kürkün yağını silin . Kurumasını bekledikten sonra dip kısma pudra dökün ve tarağın sık dişlerinin ucu ile tarayın. TÜm yapmanız gereken budur. Ancak bütün kürke dökerseniz maalesef yağ ile yapışan pudralar kürk katlarını ağırlaştıracak ve kedinizi bir zaman sonra rahatsız edecektir.

Ben özelilkle size önereceğim ürünü denemenizi tavsiye edeceğim. Farkı ilk kullanımda anlayacaksınız. Elektiriklenme olmayacak ve tüylerde kıtık oluşumunu önleyecektir. 

Karanfilli ve Portakallısı Lavantalısı var favorim Karanfilli olanı bebek gibi bir kokusu var  :)

Üretici : Pet Ganics Ürün Özellikleri Kedi temizleme spreyi

Satıl alma linkleri : 

Karanfilli Kedi Temizleme Spreyi ->

Lavantalı Kedi Temizleme Spreyi->

Tüm bunları yazdıktan sonra eminim gözünüz korkmuş olabilir :)) Gerçekten o muhteşem herkesi büyüleyen görüntüleri sadece sizin haftada ayıracağınız 1 gündeki 10 dakika taramanızla bağlantılı. Belki bu 2 haftada 1 olarak ta yeterlidir ama ben size en doğrusunu önermek istiyorum. Onun kumunu temizlemekten daha basit ve birlikte keyifle geçireceğiniz bir süre  kısacık bir en fazla 10 dakika. Onlar bizim minik çocuklarımız kızımızın yeri geliyor hergün saçını tarıyoruz bazen 2 kez :))) O muhteşem büyüleyici kürkü için bence değer.

Bu sebeple bu muhteşem görüntülerinden dolayı KRALİYET KEDİLERİ olarak kabul edilmeleri rastlantı değildir. 

TÜYLÜ YUMAK POFUDUK BAYKUŞ larımız ile tanışmak isterseniz sayfamızın altındaki pofidikleriler size merhaba demek istiyorlar :)

Safkan fold kedi nasıl anlaşılır ? Irk standartları vb diğer konularda BAKINIZ lütfen ;)

Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
bottom of page