top of page
Scottish Fold Kedi Özellikleri

Scottish Fold Kedilerin diğer kedilerden en benzersiz özelliği başın öne ve aşağıya doğru yatık şekilde duran kıvrık kulaklarıdır. Bu kırık kulaklar ile ortaya çıkan görünümünü birçok kedisever ve kedi hakemler şirin bir "baykuş" veya "ayıcık" olarak ifade ettiler.

İskoç kıvrımlarının iki türü vardır. 

  1. Katlanmış kulak * Scottish Fold

  2. düz (normal) kulak:  * Scottish Straight 

Scottish Fold :

Katlanmış kulak tamamlanmamış dominant bir gen tarafından (FD) üretilir ve doğal mutasyon sonucu olur.

Scottish Fold kediler 2004 yılına değin kendi aynı ırkları ile eşleştirilebiliyordu. Ancak her iki ebeveynin fold olduğu yavru kedilerde ciddi anomaliler tespit ediliyordu. Kısa ve kırık boru kuyruk, bacak eklemlerinde ciddi sorunlar ( özellikle patiler bilek ve diz kısmında kemik anomalileri, vertebra adı verilen omurga kemikleri arasında yapışıklıklar ve yamukluklar, sırt kamburluk vb ) sorunlarla kuşatılmış bir çok yavru ciddi şekilde etkileniyordu.

FD ismi verilen bu gen heriki ebeveynden yavruya aktarıldığında FDFD gen olarak şekillendiği gibi bu genin tahribatı yavrunun belli bir dönemde yaşamsal refağını ve sağlığını tamamen olumsuz etkileyen anatomik ve fizyolojik deformasyonlara sebep oluyordu.

Bu dönemde  özellikle Amerikan Shorthair ve British Shorthair kedilerle eşleştirmelerde bu sorunun daha az olduğu gözlemlendi.

World Cat Federation ve tüm dünyadaki Kedi Federasyonlarınca Fold + Fold eşleştirmek yasaktır. Dünya Kedi Federasyonu kuralları gereğince Scottish Straight ve British Shorthair kedilerle eşleştirilmesi kabul edilir.

 

Scottish Fold özellikleri

Scottish Fold Kedilerin diğer kedilerden en benzersiz özelliği başın öne ve aşağıya doğru yatık şekilde duran kıvrık kulaklarıdır.

Scottish Fold kediler yuvarlak baş, kısa ve tombik gövde, yoğun ve peluşu andıran kürkleri ile orta büyutlu kedilerdir. Bir fold kedinin gelişimi ve büyümesi 3-4 yaşlarına kadar sürer. 

Şirin bakışlı baykuşa benzeyen büyük, yuvarlak, geniş aralıklı gözleri vardır. Göz yakınlığı arada bir göz mesafesi kadar olması gerekir.

Bıyık pedleri belirgin ve Yandan üst kısımdan hafif eğri ve  kısa bir burun vardır.

Scottish Fold yavru düz kulakları ile doğarlar. Yaş yaklaşık 3 ila 4. haftada, kulakları katlanır ( Scottish Fold ) yada dik olur ( Scottish Straight )

Damızlık ırk kalitesi 11-12 haftalıkken

  • pet,

  • damızlık ( breeding )

  • show için olduğunu belirleyebilirsiniz .

bottom of page