top of page

British Shorthair & Scottish Straight & Fold kediler arasındaki farklılıklar

British Shorthair & Scottish Straight & Fold kediler arasındaki farklılıklar

BAŞ

Herşeyden önce bir British Shorthair yada Scottish Straight Scottish Fold kedide gözlerin doğru yerleşimi , doğru burun uzunluğu, burun genişliğinin yanak pedleri ile uyumu söz konusudur. Bu tüm ırk kedilerde böyledir. Scottish Straight & Scottish Fold & Exotic Shorthair vb... Birbiriyle standartlar bağlantılıdır göz yerleşimindeki bir standart dışı gelişme yerleşim kedinin diğer yüz orantı şeklinede doğrudan etki eder. . Kafatasını oluşturan ve gözle görülen alın eğimi, yanakların yüz profilinde yerleşim yeri orantısı , burun çıkıntısı & eğimi ve şekli genel görünümü standartlarını yapılandırır ve standart olarak kediye artı yada eksiler katar.

British Shorthair & Scottish Straight Kedilerde yüz şeklinde farklılık varmıdır ?

British Shorthair & Scottish Straight Kedilerde yüz şeklinde farklılık varmıdır ?

British Shorthair kedilerde kulaklar daha yana bakar konumdadır. Scottish Straight kedilerde ise daha kedigillere benzer şekilde kulaklar yukarı doğru konumlanmıştır.

Burun bir üçgen köşe kenarı kabul edildiğinde kulağa doğru çizilecek varsayımsal bir çizgi direkt kulağın ortasından geçecektir.

Bu scottish straight bir kedide ise kulağın 1/3 kısmına denk gelecektir. Yİne Scottish Straight bir kedide alın çene arası mesafe çok az bir orantıda da olsa daha kısadır. Buda yüze o bebeksi ifadeyi vermektedir.

British Shorthair & Scottish Straight & Scottish Fold kedilerde yüz üzerindeki göz burun konumu aynıdır. Yanak pedleri şekli çene konumlanması bire bir aynıdır. Farklılık yüz ön görünümde sadece kulak yerleşiminde hissedilir.