top of page

FOLD KEDİNİZ VAR neleri bilmelisiniz nasıl beslemelisiniz nasıl davranmalısınız

Scottish Fold KEDİNİZ VAR neleri bilmelisiniz nasıl beslemelisiniz nasıl davranmalısınız ???

Gelişim döneminde ve 6 yaş sonrası kıkırdak ve eklem sorunları

Gelişim dönemine girişte kedilerde kıkırdaklar yumuşaktır. Scottish Fold kedilerde kulakların kıvrılmasına sebep budur. Ancak yaş ilerlemesi ile birlikte kırkırdaklar doğru sertliğe ulaşırlar. Bu sebeplede kulaklar kalkabilir.

Scottish Fold kedi

Kıkırdak doku sorunlarında ilk düşünülen bir travmaya bağlı olarak ortaya çıkıp çıkmadığıdır. Ancak kedi Scottish Fold olduğunda bu en son düşünülür nedense !!!!

Eğer yüksekten düşme , çarpma yada koşturmacada ters bir hareket yada travma yoksa farklı etkenler düşünülebilir. Yansıma ağrıları ki insandada bu aynı şekildedir. Kalça sorunu, bel fıtığı, kistler, yada enfeksiyonel hastalıklar, bağ dokular ile ilgili sorunlar yada illaki ırka bağlı olmayan kemik anomalileri tablosuda değerlendirilmelidir. Yardımcı teşhis yöntemleri MR ve Tomografidir.

Dize ve ayak eklemlerine aşırı yüklenmeler, yüksek yerlerden atlama , tırmalamalara takılma ve kurtulmaya ç.alışırken zorlamalar yine aşırı hareketlilik koşturmaca düşme vb etkenler var olan eklem kıkırdaklarına ciddi zararlar verebilir. Akabinde eklemlerde yada kıkırdaklarda bir tahribattan şüphelenilmesi durumunda bunu dahada telafisi olmayan bir noktaya taşımamak için eklem ve kıkırdakları zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Eklemler etrafındaki adele bağ dokuları güçlenmesi için hareket alanı şikayetin nevi belli olana değin kısıtlanmalı ve kıkırdaklara eklemlere yeni bir darbeden kaçınılmalıdır.

Sağlıklı beslenme kıkırdak ve eklem sağlığı için oldukça önemlidir. Vitamin ve mineral , protein alımı yeterli ve su tüketimi normal olmalıdır.

Eklem ve kıkırdak sorunu yaşayan kediler kıkırdak harabiyeti anlamına gelen artrit tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Hızlı kıkırdak yenilenmesi için en önemli amino asitlerden biri lisindir. Lisin, kalsiyum emiliminden ve zarar görmüş bölgeyi onaran kolajen (kıkırdak tutkalı) üretiminden sorumludur. Kolajen aynı zamanda cildinizin görünümünü ve tendon dayanıklılığını geliştirir. Vücut doğal olarak bu aminoasiti üretemez. Ve dışarıdan takviye ile alınması gerekmektedir.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi (UMMC) tarafından yapılan bir araştırmanın vardığını sonuca göre, lisin eksikliği zarar görmüş dokunun iyileşme sürecini uzatabilir.

Lisyn ( Lisyne ^.^ Lisin her şekilde yazılabiliyor)

Bu sebeple Scottish Fold yada her hangi bir ırk kedinizin kıkırdak eklem sağlığını korumak amacıyla lisyn günde 500 mg takviye edilmesi önemlidir !

Lisyn aynı zamanda kedinizin bağışıklığınıda yüksek tutar.

Benden kedi alan birçok aileye özellikle sağlıklı ve bağışıklığı yüksek kediler için linkleri vererek muhakkak hergün bebeklerine devam etmelerini önermişimdir.

Ben de kedilerime hergün düzenli kullanırım.

Şahsi fikrim Scottish Fold lara özel mama üretilmesidir. İçeriğinde tabi ARGEsini firmalar yapacaktır . İçeriği kediler içinde uygun ve aynı zamanda bağışıklığı yüksek tutacak Lisyn deposu yiyeceklerden oluşmalı : Bakliyat,Sazan balığı ( bolca bulunur bir balık insanlar pekte sevmez ), Kırmızı Et, Bira mayası, Yumurta, Soya, Peynir, Jelatin. Bunlardan hangileri ne ölçüde olmalı en iyi mama firmaları bilir. Ancak Lisyn deposu gıdalar ve