top of page

Kedi Feronom Nedir ? Kedi Davranışları Eğitimi bilimsel yazı

Kedi Davranışları

Feromonlar nedir?

Genel olarak feromonların ne olduğunu açıklayarak başlayalım.Doğru bir tanım, feromonların hayvanların (insanlar dahil) aynı türün bireylerinin davranışlarını etkilemek için salgılanan bir kimyasal madde ~ hormon olması olacaktır .

Yani, insan feromonları insanları etkiler, kedi feromonları kedileri etkiler ve arı feromanları arıları etkileyen gibi. Çoğu hayvan bunlara sahiptir ve sahip oldukları feromon cinsel, bölgesel, topluluk yaşamı, belli durumlarda sinyal amaçlı ve başka farklı amaçlara hizmet edebilir.

Tüm feromonlar agresif değillerdir. "Ben buradaydım" diyen dostça feromonlarda vardır.

Kediler feromonları nasıl kullanıyorlar?

Feromonlar hakkında genel olarak çok bilgi vardır. Peki kedilere özel olan feromon nasıldır?

Kedilerin vücutlarının bir bölümünde feromon üreten bezler vardır . Bunların en önemlileri yanak ve çenede, ayak pedlerinde ve perianal bölgede bulunur.

Örneğin :

  • Perianal bölge tarafından üretilen feromonlar, bir başka eşi ararken etrafı işaretlemek için kullanılır .

  • Ayak Petlerinde ürettikleri Feronomlar, Kediler için de çok önemli olan, ayak pedlerindeki bezlerde ürettiği feromonlardır. Kediler yüzeyleri tırnakları ile çizdiğinden yalnızca görünür işaretleri bırakmakla kalmazlar, aynı zamanda diğer kedilere orada kim olduğunu, ne kadar zaman önce ve büyük olasılıkla ruh halleri ve niyetlerini anlatan bir koku bırakırlar.

  • Yüz feromonları, tanıdık ve güvenli nesneleri işaretlemek için kediler tarafından kullanılır.

Korkutucu gibi değil mi ? :) Bence mucizevi :)

Şimdi kediler tarafından kullanılan feromonların daha önemli salgılama amaçlarını inceleyeceğiz.

Bunlar yanak bezlerinde ürettikleri ve bir şeye ya da birisine sürtünerek salınanlardır. Kediler bu feromonları iki nedenden dolayı kullanıyorlar: diğer kedileri selamlamak ve kendilerini dostça hissettirmek ve tanıdık nesneleri kokusu ile sahiplendiğini işaretlemek için.

Yeni bir nesne eve getirdiğinizde, bir kutu diyelim, kediniz bunu koklayıp sonra da (eğer yeni nesneden hoşnut değilse) idrar püskürterek veya (eğer yeni bir maddeyi zararsız kabul ederse) ona sürtünerek izlerini bırakacaktır . Bunu yaparak, kedi feromonlarını serbest bırakır ve "Evet, bunu kontrol ettim ve beğendim" veya "Seni işaretledim ben senden güçlüyüm ve sen bana kölesin :))) " olduğunu belirtmek için kutuyu işaretler. Kediniz her şekilde " Bu kutunun sahibi benim. " demektedir.

Kedinizin davranışını değiştirmek için kedigil feromonların sentetik bir türevini nasıl kullanabilirim?

Sentetik kedigil feromonlarının kullanımı ile kedinizin davranışını değiştirmeyi mümkün kılmak mümkündür.

Bilim adamları, kedilerin "güvenli" ve "dostça" feronom hormonu anlamındaki, yanaklarındaki bezler tarafından üretilen feromonların bir bölümünü keşfetti ve bu şekilde alınan sürüntü örneklerinden bu feromonların hemen hemen aynı bir kopyasını bilimsel olarak üreterek spreyler üretmişlerdir.

Bu sentetik feromonların uygulanmasını için hayal gücünüzü kullanın:)) Bir cisim kedinize stres yaratıyorsa, kedinize "Burası güvenli" mesajını göndermek için kedi feromonları ile püskürttüğünüzü. Kedi muhtemelen feromonları "sentetik bir kedi :)))" den geldiğini anlamıyor olsa da, beyin sakin olmanın iyi olduğunu anlayacaktır.

Kedi feromonlarının sentetik bir türevini nerede kullanabileceğinize birkaç örnek :

  • Kedinin yeni eve alışması. Bir kedi yeni evine geldiğinde , stres aşırı derecede yüksektir. Onun için ayrı bir oda oluşturun böylece deneyimlemek çok zor değildir ve bir feromon difüzör takın. Bu durumda, bütün oda kedi dostu feromonlarla dolu olacak :) Feliway gibi.

  • Stres barındırmayan bir alan oluşturma. Stresli durumlardan kaçınılması mümkün olmayan, örneğin bir odaya tadilat yapmak ya da daha kötüsü (kedinizin bakış açısından), yeni bir kedi yavrusunu eve getirmek gibi güvenli hissetmeyeceği yerlerde kediciğiniz için bir alan oluşturabilirsiniz. Kedinizin hangi odalarda daha mutsuz daha stresli olduğunu bulun ve bu odalarda bir difüzör takın. Bu şekilde, kediniz daha rahat olacak ve fazla stres çekmeyecektir.

  • Kediler arası saldırganlık. Evdeki kedileriniz iyi geçinemiyorsa, agresif kedinin sakinleştirilmesi ve aralarında dostluk güven inşa etmeniz önemlidir. Kedi feronomlarının sihirli değnek olmadığını akılda tutmak da önemlidir; bunlar, diğer yöntemlerle birlikte kullanılmak için ek bir araçtır. Kediler arası saldırganlığı gidermenin yaygın bir yolu kedileri ayırın ve daha önce hiç görmemiş gibi yepyeni bir ortam hazırlayıp birbirleri ile tanıştırın :)

Sentetik Feronom Kullanımı:

Sadece feromon kullanmak kedinizin zihnini tamamen değiştirmek için yeterli olmayacak olsa da, bunu yapmak kedinizin sizi ve ortamı sevmesini sağlamak için yapabileceğiniz diğer tüm şeylere mükemmel bir yardımcıdır.

Mobilya gibi yeni nesne tanıtımları .

Evinize yeni bir şeyler getirdiğinizde,

Tırmalama ağacına alıştırma.

Bu durumda, yeni edinilen şey ve değişen ortamlar için kedi feromonları püskürtürsek ona birçok konuda yardımcı olacağızdır.

Unutmayın, sentetik feromonlar tüm sorunlarınızı çözen bir sihirli değnek değildir.

Oyun, eğitim, kedinizin yaşadığı ortamı huzurlu kılmak ve genel olarak evcil hayvanınızla daha fazla vakit geçirme gibi olumlu davranış biçimlerine ek olarak kullanılmalıdırlar. Kediniz feromonlarını kediniz için tek çare olarak görürseniz hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Harika bir yazı oldu ben beğendim :)))

Yasemin Hocaoğlu

Felinolog & Öğrenci Kedi Hakemi

www.kediperisi.com

Kediler nasıl haberleşir, Kedileri Anlamanın Püf Noktaları, Kediler falcı mıdır Kediler geçmişteki her şeyi biliyorlar :D Kedi Falı Falcı Kedi

kedi bakımı, Kedi Davranışları, Kedi Eğitimi, Kedileri Anlamak, Kedinizi Alıştırma, Kedipedia, yavru kedi eğitimi

Comments


SON YAZILAR

ARŞIV

bottom of page